Hydrangea macrophylla miss Saori 12 cm
Hydrangea macrophylla 'miss Saori'
Potted plant
Nursery pot size Ø 12cm
1 hydrangea
Height Delivery inc pot 20-30 cm
€7.50
Out of stock
SKU
A13379
The common hydrangea (Hydrangea macrophylla) is one of the most cultivated plants in the world, It blooms with lots of large flowers, that can also...
The common hydrangea (Hydrangea macrophylla) is one of the most cultivated plants in the world. It blooms with lots of large flowers, that can also be used for fresh or dried flower arrangements.
Not deliverable in: Portugal
| Botanical name | Hydrangea macrophylla 'miss Saori' |
|---|---|
| Category | Hydrangea |
| Subcategory | macrophyla |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Semi shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 50cm |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 100cm - 125cm |
| Poisonous | No |
| Plant pot size | Ø 12cm |
| Size | 20-30cm |

