Calathea Medallion
Calathea roseopicta
Potted plant
Nursery pot size Ø 12cm
1 indoor plant
Height Delivery inc pot 40-50 cm
Decorative planter not included
€9.95
Out of stock
SKU
A12781
Calathea Medallion is a beautiful houseplant. The leaves have three colors with a beautiful pattern. The leaves of this houseplant close up in the...
Calathea Medallion is a beautiful houseplant. The leaves have three colors with a beautiful pattern. The leaves of this houseplant close up in the evening and unfold again in the morning. An real eye-catcher in the room.
| Botanical name | Calathea roseopicta |
|---|---|
| Category | Calathea |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Purple |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Semi shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant Depth | 12cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Poisonous | No |
| Plant pot size | Ø 12cm |
| Size | 40-50cm |

