Chlorophytum comosum Green Bonnie
Chlorophytum Comosum 'Grøn Bonnie'
Potted plant
Nursery pot size Ø 12cm
1 indoor plant
Height Delivery inc pot 20-30 cm
Decorative planter not included
€5.95
Out of stock
SKU
A12547
The Chlorophytum comosum Green Bonnie is also known as the Curly Spider plant. It is rounded and has compact, attractive dark green leaves. The...
The Chlorophytum comosum Green Bonnie is also known as the Curly Spider plant. It is rounded and has compact, attractive dark green leaves. The number of curls depends on the growing conditions. Somewhat neglected, stressed Chlorophytum produces more curls. They are air-purifying plants and good for the environment in your home. Photo is for illustration, decorative planter not included.
| Botanical name | Chlorophytum Comosum 'Grøn Bonnie' |
|---|---|
| Category | Chlorophytum |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | No |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Mature width | 10cm - 20cm |
| Poisonous | No |
| Plant pot size | Ø 12cm |
| Size | 20-30cm |
How to take care of Chlorophytum comosum Green Bonnie
Chlorophytum comosum is one of the easiest house plants to maintain. It thrives in bright light or shade. Water with rain water to prevent the leaf tips from turning brown, keep moist during summer and water less in winter let the soil dry out in between waterings. Fertilize with a liquid plant food every two weeks during the summer.

