Ctenanthe Lubbersiana 21 cm
Ctenanthe Lubbersiana
Pot plant
Pot size plant Ø 21cm
€21.95
Out of stock
SKU
A12260
The Ctenanthe Lubbersiana (Calathea Golden Mosaic) is a green houseplant. The Ctenanthe falls under the Calatheas, but the leaves are narrower and...
The Ctenanthe Lubbersiana (Calathea Golden Mosaic) is a houseplant with variegated leaves. The Ctenanthe falls under the Calatheas, but the leaves are somewhat narrower and stand on longer stems. This plant with the spotted leaves brings a playful touch into any room.
- 1 x Ctenanthe Lubbersiana
| Botanical name | Ctenanthe Lubbersiana |
|---|---|
| Category | Ctenanthe |
| Delivered as | Pot plant |
| Size | Ø 21cm |
| Qty | 1x |
| Flowers | No |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Semi shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Preferred Soil | Any soil |
| Mature width | 80cm - 100cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 21cm |
How to take care of Ctenanthe Lubbersiana 21 cm
For additional instructions see product packaging.

