Cytisus White Lion
Cytisus White Lion
Potted plant
Nursery pot size Ø 9cm
1 shrub
Height Delivery inc pot 20-30 cm
€5.50
Stock 95
SKU
A09016
Cytisus White Lion is drought resistant and an insect friendly Broom with pure white flowers.
| Botanical name | Cytisus White Lion |
|---|---|
| Category | Cytisus |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Spring |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | White |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 75cm |
| Plant Depth | 15cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Poisonous | No |
| Plant pot size | Ø 9cm |
| Size | 20-30cm |
How to take care of Cytisus White Lion
For best results soak the roots for approx 2 hrs before planting, water well after planting and for the next few weeks. Plant them either in autumn or spring. Cytisus does best in poor, sandy soil in a sunny location. It will flower abundantly from late spring to early summer. Cut back the stems after flowering to about half their length but make sure you do not cut into old wood. Cytisus is a short-lived shrub lasting approx 10 years before they eventually die out. PLEASE NOTE: All parts of this plant are poisonous especially the roots.
We found other products you might like!









