Deutzia crenata Pride of Rochester
Deutzia crenata 'Stolthed af Rochester'
Potted plant
Nursery pot size Ø 9cm
1 shrub
Height Delivery inc pot 15-20 cm
Bee-friendly flowers
€5.50
Stock 100+
SKU
A09020
Deutzia crenata Pride of Rochester is a lovely is a fully hardy deciduous shrub, also known as Bridal Flower, blooms with pure-white, fragrant...
| Botanical name | Deutzia crenata 'Stolthed af Rochester' |
|---|---|
| Category | Deutzia |
| Delivered as | PotPlant |
| aa_height | 15-20cm |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | White |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sun and shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 150cm |
| Plant Depth | 12cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 2 m - 3 m |
| Mature width | 125cm - 150cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 9cm |
| USP | Bee friendly flowers |
How to take care of Deutzia crenata Pride of Rochester
For best results soak the roots for approx 2 hrs before planting and water well after planting and for the next few weeks. Its needs space for it's arching stems. Plant it in sun or partial shade and you will be rewarded with lots and lots of flowers. Use a well-drained fertile soil that does not dry out. Apply mulch and feed regularly in spring. Does best when pruned annually. Prune after flowering, prune back shoots, which have flowered. Cut out old unproductive wood.
We found other products you might like!









