Epimedium Rose Queen 9 cm
Epimedium x perralchicum 'Rose Queen'
Potted plant
Nursery pot size Ø 9cm
1 perennial plant
€5.95
Out of stock
SKU
A12080
Epimedium Rose Queen is from Japan. It is an excellent for lightly shaded ground cover locations. ....
Epimedium Rose Queen is from Japan. It is an excellent for lightly shaded ground cover locations..
| Botanical name | Epimedium x perralchicum 'Rose Queen' |
|---|---|
| Category | Epimedium |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Spring |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Pink |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Semi shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 20cm |
| Plant Depth | 10cm |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 10cm - 20cm |
| Mature width | 30cm - 40cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 9cm |
How to take care of Epimedium Rose Queen 9 cm
Upon receipt: water the root balls well. Good drainage is essential for winter hardiness. Epimedium Rose Queen 9 cm plants perform best in areas with cool summers. Divide clumps every second spring, or plant new Epimedium Rose Queen 9 cm to maintain vigor. Plant Epimedium Rose Queen 9 cm in full sun or light shade. Once established, Epimedium Rose Queen 9 cm should grow well with few problems but never let the soil dry out. In the growing season you can add a general purpose fertilizer. Keep them well weeded, or apply a 2-3 inch layer of mulch for a tidy appearance.

