Lavender Hidcote Provence Pack
Lavandula angustifolia Hidcote
Potted plant
Nursery pot size Ø 7cm
15 lavender plants
Easy to grow
Fragrant
€24.95
Stock 100+
SKU
A13777
With these 15 Lavender Hidcote plants you can easily and affordably create the feeling of Provence in your own garden!
With these 15 Lavender Hidcote plants you can easily and affordably create the feeling of Provence in your own garden! Lavender plants keep aphids at bay, because they hate the smell of lavender. You can dry the flowers and process them in scented bags for the linen closet.
| Botanical name | Lavandula angustifolia Hidcote |
|---|---|
| Free Shipping | No |
| Category | Lavendula |
| Delivered as | PotPlant |
| aa_height | 10-15cm |
| Qty | 15x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer |
| Fragranr | Yes |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Purple |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sun and shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Mature width | 30cm - 40cm |
| Poisonous | No |
| Price per item | € 1,66 |
How to take care of Lavender Hidcote Provence Pack
We found other products you might like!









