Lavender Hidcote Provence Pack Ø 7 cm x 15
Lavandula angustifolia
Potted plant
Nursery pot size Ø 7cm
15 lavender plants
Easy to grow
Fragrant
€24.95
Stock 23
SKU
A13777
With these 15 Lavender Hidcote plants you can easily and affordably create the feeling of Provence in your own garden!
With these 15 Lavender Hidcote plants you can easily and affordably create the feeling of Provence in your own garden! Lavender plants keep aphids at bay, because they hate the smell of lavender. You can dry the flowers and process them in scented bags for the linen closet.
| Botanical name | Lavandula angustifolia |
|---|---|
| Category | Lavendula |
| Delivered as | PotPlant |
| aa_height | 10-15cm |
| Qty | 15x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer |
| Fragranr | Yes |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Purple |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sun and shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Mature width | 30cm - 40cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 7cm |
| Price per item | € 1,66 |
How to take care of Lavendel Hidcote Provence Pack Ø 7 cm x 15
We found other products you might like!









