Lewisia cotyledon 13cm
Lewisia cotyledon
Potted plant
Nursery pot size Ø 13cm
1 perennial plant
Special Price €7.05 Regular Price €8.95
Stock 43
SKU
A11718
Lewisia cotyledon flowers late spring to late summer, the flowers borne in shades of pink striped with purple, yellow with orange stripes or white...
Lewisia cotyledon flowers late spring to late summer, the flowers borne in shades of pink striped with purple, yellow with orange stripes or white form compact clusters above fleshy leaves which form rosettes. These plants grows best in semi shaded rock gardens, crevices or containers, they like to remain reasonably dry.
| Botanical name | Lewisia cotyledon |
|---|---|
| Category | Lewisia |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Mix |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant Depth | 15cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Mature width | 10cm - 20cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 13cm |
How to take care of Lewisia cotyledon 13cm
We found other products you might like!









