Liriope muscari Moneymaker
Liriope muscari 'moneymaker'
Potted plant
Nursery pot size Ø 9cm
1 perennial plant
Height Delivery inc pot 15-20 cm
€7.50
Stock 50
SKU
A07762
Moneymaker has larger flowers than other varieties, attractive purple flowers form on upright stems from late summer until first frosts.
Moneymaker has larger flowers than other varieties, attractive purple flowers form on upright stems from late summer until first frosts. This versatile clump forming plant is excellent for groundcover or it can be grown in a container, it grows well in almost all locations.
| Botanical name | Liriope muscari 'moneymaker' |
|---|---|
| Category | Liriope |
| Delivered as | PotPlant |
| aa_height | 15-20cm |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer-Autumn |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Purple |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant Depth | 15cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 9cm |
How to take care of Liriope muscari Moneymaker
We found other products you might like!









