Ophiopogon japonicus Minor
Ophiopogon Japonicus Minor
Potted plant
Nursery pot size Ø 9cm
1 perennial plant
Height Delivery inc pot 10-15 cm
€5.95
Out of stock
SKU
A07754
Ophiopogon japonicus Minor also known as Dwarf Mondo Grass is a very attractive clumping forming, low growing evergreen plant with glossy,...
Ophiopogon japonicus Minor also known as Dwarf Mondo Grass is a very attractive clumping forming, low growing evergreen plant with glossy, grass-like foliage.
It produces small spikes of pale lilac flowers in late summer followed by blue berries in autumn.
| Botanical name | Ophiopogon Japonicus Minor |
|---|---|
| Category | Ophiopogon |
| Delivered as | PotPlant |
| aa_height | 10-15cm |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer-Autumn |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Purple |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Semi shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant Depth | 15cm |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 10cm - 20cm |
| Mature width | 10cm - 20cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 9cm |
How to take care of Ophiopogon japonicus Minor
Grows best in dry, well-drained soil in part shade or sun. Will form good ground cover in dry shade when established. The rootstock spreads slowly so that, planted in drifts, the individual plants eventually merge together into mounding ground cover. It will tolerate any position but needs some compromise - if grown in full sun it requires a moist soil, conversely tolerating dry roots if in shade. Divide clumps in spring.
We found other products you might like!








