Summer Carrot Nantes
Daucus carota subsp. sativus 'Nantes'
Seeds
Product weight (nett) 6 gram
1 seed packet
€2.50
Stock 44
SKU
A09737
Carrot ‘Nantes’is an exceptionally sweet tasting summer carrot. It produces cylindrical, long carrots with a rich deep orange colour early...............
Carrot ‘Nantes’is an exceptionally sweet tasting summer carrot. It produces cylindrical, long carrots with a rich deep orange colour early in the season. Leeks and Onions are good companion plants for carrots and help maintain a healthy balanced diet.
| Botanical name | Daucus carota subsp. sativus 'Nantes' |
|---|---|
| Category | Carrot |
| Qty | 1x |
| Flowers | No |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Harvest time | July - December |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 35cm |
| Plant Depth | 2cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 10cm - 20cm |
| Poisonous | No |
| Size | Seeds |
How to take care of Summer Carrot Nantes
Sow from early spring until mid summer in open groun; thin our if necessary. Sweet tasting summer carrot. To make the carrot large you can let them stay in the soil for a long time. Carrots should be rotated around the garden to avoid the build up of diseases
We found other products you might like!









