Tea plant Camellia sinensis 12cm
Camellia Sinensis
Potted plant
Nursery pot size Ø 10cm
1 indoor plant
Height Delivery inc pot 30-40 cm
Decorative planter not included
Special Price €8.95 Regular Price €9.95
Out of stock
SKU
A11354
Grow your own Tea indoors! Camellia sinensis, also known as Tea plant, makes a decorative houseplant with its shiny dark green leaves. ...
Grow your own Tea indoors!
Camellia sinensis, also known as Tea plant, makes a decorative houseplant with its shiny dark green leaves.
| Botanical name | Camellia Sinensis |
|---|---|
| Category | Camellia |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | White |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant Depth | 11cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 80cm - 100cm |
| Poisonous | No |
| Plant pot size | Ø 10cm |
| Size | 30-40cm |
How to take care of Tea plant Camellia sinensis 12cm
We found other products you might like!








