Hypericum Hidcote
Hypericum Hidcote
Potted plant
Nursery pot size Ø 9cm
1 shrub
Height Delivery inc pot 15-20 cm
€5.50
Stock 100+
SKU
A03298
Hypericum or St. John's Wort is a valued ground covering shrub. They flower with large deep golden flowers from July untilend of Summer. They do well
Hypericum or St. John's Wort is a valued ground covering shrub. They flower with large deep golden flowers from July until end of summer. They do well in full sun and semi shade. They like to be protected from drying cold winds. Average growth per year is 30-40 cm.
| Botanical name | Hypericum Hidcote |
|---|---|
| Category | Hypericum |
| Delivered as | PotPlant |
| aa_height | 15-20cm |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Flower period | Summer-Autumn |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | Yellow |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant Depth | 15cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 60cm - 80cm |
| Poisonous | No |
| Size | Ø 9cm |
How to take care of Hypericum Hidcote
For best results soak the roots for approx 2 hrs before planting and water well after planting and for the next few weeks. Plant hypericum in well drained soil, they like full sun as well some shadow, enrich the soil with some organic fertiliser on top each spring, prune hard during later winter if required so. Plant one bush per 50 cm by 50 cm
We found other products you might like!








