Lettuce Summer Diamant
Lactuca sativa
Seeds
Product weight (nett) 2 gram
1 seed packet
€3.50
Out of stock
SKU
A09736
Lettuce Summer Diamant is a top variety, known for its very good tolerance to bolting. Very fast growing and excellent for using in salads. For a...
Lettuce Summer Diamant is a top variety, known for its very good tolerance to bolting. Very fast growing and excellent for using in salads.
For a good biological balance we advise you to sow radish next to the lettuce, but do not sow parsley mainly due to fact the same pests are attracted to them both.
| Botanical name | Lactuca sativa |
|---|---|
| Category | Lettuce |
| Qty | 1x |
| Flowers | No |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Harvest time | May - August |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 30cm |
| Plant Depth | 2cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Poisonous | No |
| Size | Seeds |
How to take care of Lettuce Summer Diamant
Sow from mid spring until mid summer in a seedbed in open ground. Prick out 3 -4 weeks after sowing. For a good boilogical we advise you to sow radish next to the lettuce, but do not sow parsley mainly due to their attractiveness to the same pests that attack lettuce.

