Pyracantha coccinea Golden Charmer 19 cm
Pyracantha coccinea Golden Charmer
Potted plant
Nursery pot size Ø 19cm
1 shrub
Height Delivery inc pot 60-80 cm
Easy to grow
XL
Special Price €12.95 Regular Price €14.95
Stock 1
SKU
A14710
This Firethorn is a strong dense evergreen shrub with glossy foliage and...
| Botanical name | Pyracantha coccinea Golden Charmer |
|---|---|
| Category | Pyracantha |
| Delivered as | PotPlant |
| Qty | 1x |
| Flowers | Yes |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Flower colour | White |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sun and shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 2 m - 3 m |
| Mature width | 125cm - 150cm |
| Poisonous | No |
| Plant pot size | Ø 19cm |
| Size | 60-80cm |
How to take care of Pyracantha coccinea Golden Charmer 19 cm
For best results soak the roots for approx 2 hrs before planting, water well after planting and for the next few weeks. Grows best in a soil with a low lime content. Needs a sunny location and well drained soil. To keep the size of the plant in shape and to encourage the most colourful bark, remove a third of the stems back to ground level each spring. Fertilise in spring. Take cuttings in November to February.
We found other products you might like!









