Lily Mix Tiger x 12
Lilium Tiger Mix
Bulb
Bulb size 12/14
12 pieces
€19.95
Stock 3
SKU
A14143
Tiger lilies are sturdy lilies that grow easily, suitable for perennial...
Tiger lilies are sturdy lilies that grow easily, suitable for perennial plantings in public green spaces. Tiger lilies generally give a large number of flowers.
- 3 x Lilium Pink Flight 12/14 cm
- 3 x Lilium Tiger Red Velvet 12/14
- 3 x Lilium Tiger Strawberry Event 12/14
- 3 x Lilium Tiger Yellow Bruse 12/14
| Botanical name | Lilium Tiger Mix |
|---|---|
| Category | Lilies |
| Subcategory | tiger |
| Delivered as | Bulb |
| Qty | 12x |
| Flowers | No |
| Flower period | Spring thru Autumn |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sun and shade |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 40cm |
| Plant Depth | 10cm |
| Preferred Soil | Any soil |
| Full grown height | 125cm - 150cm |
| Poisonous | No |
| Size | 12/14 |
| USP | Cutflower |
| Price per item | € 1,66 |
How to take care of Lelie Mix Tiger x 12
We found other products you might like!









