Chicory - Sugarloaf - Pan di Zucchero
Brassica oleracea
Seeds
Product weight (nett) 3 gram
1 seed packet
€2.50
Stock 18
SKU
A09746
Sugarloaf Pan di Zucchero is very easy to grow and known for its sweetness, somewhat like a romaine lettuce.
Sugarloaf Pan di Zucchero produces erect, heads, with delicate light green leaves somewhat like a romaine lettuce. Very easy to grow and known for its sweetness. Popular throughout the mediterranean and used in both salads and for cooking.
| Botanical name | Brassica oleracea |
|---|---|
| Category | Chicory |
| Qty | 1x |
| Flowers | No |
| Fragranr | No |
| Cutflowers | No |
| Fruits | No |
| Edible | No |
| Location | Sunny |
| Hardy | No |
| Groundcovering | No |
| Naturalizing | No |
| Plant spacing | 40cm |
| Plant Depth | 2cm |
| Preferred Soil | Well drained soil |
| Full grown height | 30cm - 40cm |
| Poisonous | No |
| Size | Seeds |
How to take care of Chicory - Sugarloaf - Pan di Zucchero
Sow mid June until the end of July in rows outdoors. Do not transplant, but thin out after 3 -4 weeks. Sugarloaf is very easy to grow, withstands slight frost and can be cooked or eaten raw.
We found other products you might like!









